چگونه با فرزندان خود در مورد کابوس هایشان صحبت کنیم

فرزند شما برای سومین بار در یک هفته از خواب ترسناک بیدار شده است، اما شما نمی دانید چه کاری انجام دهید. تلاش برای تسلی دادن به کودک هق هق که فقط می خواهد به رختخواب برود. فرزند شما برای سومین بار در یک هفته از خواب ترسناک بیدار شده است، اما شما نمی دانید چه کاری انجام دهید. تلاش برای دلداری دادن به یک کودک هق هق که فقط می‌خواهد با شما به رختخواب برود، می‌تواند مشکل باشد. اگر فرزند شما اخیراً این همه کابوس دیده باشد به چه معناست؟ چه کاری می توانید قبل و بعد از یک کابوس انجام دهید تا کودک خود را آرام و آرام کنید؟

رشد کودک و رویاپردازی

بیایید با یک درس علمی سریع و کثیف در مورد خواب شروع کنیم. انسان تقریباً چهار تا پنج بار در شب از طریق حرکت سریع چشم (REM) و خواب غیر REM چرخه می کند. خواب غیر REM با مرحله یک، خواب بسیار سبک شروع می شود، سپس به مرحله دوم، خواب کمی عمیق تر، و سپس مرحله سوم، خواب بسیار عمیق، با موج آهسته ادامه می یابد. در مرحله بعد، چرخه خود را معکوس می کند، مرحله سه، مرحله دو، و سپس به مرحله یک باز می گردد. اینجاست که همه چیز واقعا جالب می شود. پس از یک چرخه کامل خواب غیر REM (1-2-3-2-1)، مغز به خواب REM می رود. عمده رویا دیدن در این زمان اتفاق می افتد. نشانه های گویای رویا وجود دارد، از جمله حرکات چشم در زیر چشمان بسته. اما، واقعاً در این مدت رویاها چه می گذرد؟ قرن هاست که درباره معنی و اهمیت رویاها بحث شده است. برخی از کارشناسان معتقدند که رویاها منعکس کننده امیال و اضطراب های ناخودآگاه هستند. برخی دیگر پیشنهاد می کنند که رویاها تثبیت حافظه را تسهیل می کنند یا ممکن است به سادگی نشان دهنده شلیک تصادفی نورون ها باشند. جالب اینجاست که کودکان تقریبا دو برابر بیشتر از بزرگسالان زمان خود را در خواب REM می گذرانند. این به این نظریه می‌افزاید که رویاها به رشد مغز و حافظه کمک می‌کنند.

از حدود سه یا چهار سالگی، کودکان شروع به گزارش تجربه کابوس می کنند. این زمانی است که تخیل کودک شکوفا می شود، بازی های وانمودی آنها گسترش می یابد و آنها توانایی در نظر گرفتن خطر و چیزهایی را دارند که ممکن است به آنها آسیب برساند. محتوای رویای یک کودک منعکس کننده مرحله رشد اوست. کودکان بسیار کوچک ممکن است در خواب ببینند که یک حیوان عروسکی مورد علاقه خود را از دست می دهند، از مراقب اصلی خود جدا می شوند یا شخصی که از دست آنها عصبانی است. بچه های بزرگتر شروع به دیدن هیولاها و تهدیدهای واقعی تر، مانند سارقان و ربوده شدن می کنند.

راهکارهایی برای حمایت از کودک قبل از خواب

اگر کودک شما با کابوس های مداوم دست و پنجه نرم می کند، نگران نباشید. شما می توانید با چند استراتژی عملی به کودک خود کمک کنید تا به راحتی در رختخواب و خوابیدن او کمک کند. این احتمال اینکه با استرس به رختخواب بروند را کاهش می دهد. تنش و اضطراب منتهی به زمان خواب اغلب می تواند به رویاهای کودک تبدیل شود. این امر احتمال کابوس های شبانه را افزایش می دهد.

به کودکان خردسال درباره رویاها آموزش دهید

اگرچه ممکن است برای شما واضح باشد، اما آموزش و یادآوری رویاها به کودکان می تواند مفید باشد. به یاد داشته باشید که از زبان مناسب برای رشد استفاده کنید تا به کودکان کمک کنید بفهمند رویاها حاوی محتوای ترسناکی هستند که در زندگی واقعی اتفاق نیفتاده است. ممکن است بگویید: «رویاها فیلم‌ها و تصاویری هستند که مغز ما در شب پخش می‌کند تا به ما کمک کند چیزهایی را که ترسناک یا طاقت‌فرسا هستند یاد بگیریم یا کار کنیم. آنها واقعی نیستند و در زندگی واقعی اتفاق نیفتاده اند.»

قبل از خواب از محتوای رسانه ای ترسناک خودداری کنید

بزرگسالان اغلب فراموش می کنند که چگونه کودکان نسبت به سال ها و سال ها تصاویر ترسناک مشاهده شده در اخبار، فیلم ها یا اینترنت حساس نیستند. ما چیزهای زیادی دیده‌ایم و از شخصیت‌های ترسناک یا تهدیدآمیز رسانه‌ها شگفت زده یا ناآرام نیستیم. با این حال، کودکان تجربه اندکی از شرورها، موسیقی ترسناک و شدید و خطوط داستانی با از دست دادن دارند. بنابراین، آنها به راحتی تحت تأثیر این نوع ورودی حسی قرار می گیرند. آن‌ها در لحظه آن را به‌عنوان ترسناک تجربه می‌کنند و احتمالاً زمانی که مغزشان تلاش می‌کند موقعیت را درک کند، با موضوعات استرس و ترس در رویاهای خود مواجه شوند. بنابراین، والدین باید به دقت بر نوع رسانه ای که فرزندشان در معرض آن قرار می گیرد، حتی در سنین بالاتر نظارت کرده و سانسور کنند. حتی نوجوانان نیز از تصاویری که در طول فیلم های ترسناک دیده اند ناآرام هستند. حداقل، بلافاصله قبل از خواب، محتوای رسانه ای ترسناک و شدید را محدود کنید. زمان خواب برای تجربه‌های دنج، «احساس آرامش و امنیت» است.

اهمیت نورپردازی

بسیاری از کودکان به نوعی چراغ شب می خواهند. اما کودکانی که به‌ویژه از تاریکی می‌ترسند و/یا با کابوس‌های شبانه دست و پنجه نرم می‌کنند، ممکن است بخواهند چراغ‌های روشن‌تری مانند چراغ‌های کنار تخت، سالن یا بالای سرشان روشن باشد. به طور کلی، توصیه می‌کنم والدین سعی کنند کودک خود را از نورهای روشن‌تر جدا کنند، زیرا می‌توانند در چرخه طبیعی خواب اختلال ایجاد کنند. نور روشن به مغز سیگنال می دهد که هنوز در روز است و از ترشح ملاتونین، هورمونی که برای شروع خواب حیاتی است، جلوگیری می کند. اگر کودک شما نمی تواند نور کمتری را تحمل کند و اصرار دارد که نورهای روشن در اتاق خود داشته باشد، اغلب به والدین توصیه می کنم که چراغ های شب یا چراغ های بالای سر را با دیمر معرفی کنند. با استفاده از حساسیت زدایی سیستماتیک، به آرامی، هر چند روز یکبار، شدت نور را کاهش دهید تا زمانی که کودک شما قادر به تحمل نور کم یا بدون نور در شب باشد.

آموزش آرامش

به یاد داشته باشید، هدف ایجاد یک برنامه شبانه آرام و آرام است تا کودک خود را قبل از رفتن به رختخواب در حالتی آرام قرار دهید. این نه تنها به آن‌ها اجازه می‌دهد زودتر بخوابند، بلکه ذهنیت آرام‌تری را با محرک‌های کابوس کمتر تسهیل می‌کند. برخی از ایده‌های آرام‌سازی شامل تمرین منظم آرام‌سازی پیشرونده عضلانی یا تصویرسازی هدایت‌شده هر شب است. لوری لایت سی‌دی‌ها و کتاب‌های فوق‌العاده‌ای را تولید کرده است که به طور خاص برای کودکان طراحی شده است تا به آنها کمک کند آرامش داشته باشند. علاوه بر این، برخی از والدین از یوتیوب برای یافتن ویدیوهای مراقبه های آرامش بخش برای کودکان استفاده کرده اند.

راهکارهایی برای حمایت از فرزندتان پس از یک کابوس تصدیق و عادی سازی

به کودک خود کمک کنید تا تجربه خود را به عنوان یک رویا درک کند و تشخیص دهد. برچسب زدن به آن ها به کودک شما کمک می کند تا احساس آرامش بیشتری داشته باشد. همچنین آنها را قادر می سازد تا از تصاویر ترسناکی که در خواب دیده اند فاصله بگیرند و جدا شوند. ترس و اضطراب آنها را به عنوان واکنش های قابل درک و معمولی به یک رویا عادی کنید. به یاد داشته باشید که به آنها یادآوری کنید که در امنیت هستند و این وضعیت ترسناک در زندگی واقعی اتفاق نیفتاده است.

تخت شما یا تخت آنها؟

ارزش خود را در مورد ترتیبات خواب در نظر بگیرید تا تصمیم گیری خود را در مورد این موضوع راهنمایی کنید. اگر مرتباً اجازه می‌دهید فرزندتان (فرزندان) با شما بخوابد، در این صورت واضح است که اگر درخواست حمایت داشته باشند، مشکلی نیست و در آغوش گرفتن به آنها کمک می‌کند بعد از یک کابوس دوباره بخوابند. با این حال، اگر شدیداً معتقدید که بچه ها معمولاً باید در تخت خودشان بخوابند، باید کودک خود را تشویق کنید که در تخت خودش بماند. به آنها پیشنهاد دهید که چند دقیقه با آنها بمانید تا به آرامش و آرامش آنها کمک کنید. پشت آنها را مالش دهید و با لحنی آرام کلمات تشویق کننده بگویید تا به آنها اطمینان دهید که آنها در امان هستند و شما در نزدیکی هستید.